eGNOSIS

 

Lech Robakiewicz (ur. 1954) — redaktor pisma i strony www Gnosis, autor mikro-esejów, refleksji i poezji zamieszczanych w czasopismach. Zajmuje się grafiką komputerową — głównie użytkową, uprawia także klasyczne gatunki — rysunek piórkiem i ołówkiem, malarstwo olejne i akryl. Jest również wydawcą (1981-88 wydawnictwo MY, w st. wojennym współ-kierował wyd.: STOP, Książnica Literacka, KLON, od 1993 kieruje doMem wYdawniczym tCHu). W niewielkich nakładach wydał: tomiki poezji Przeczucie (1982), Tam jest tu (2004), dramaty: Erozja (1975) i Ostry zakręt (1975, 1984) oraz tomy refleksji Spis rzeczy (1988), Te słowa (1996). Zamieszczone obok notatki pochodzą z tomu Teraz.

Teraz
zwykla literowka 

Lech Robakiewicz

 

Hermeneutyka zdarzeń, probabilistyka znaczeń. Przypominam sobie o tych dziwnych rowkowanych bryłach z dawnego snu, szukam, kiedy to było i jak brzmiało (o czymś podobnym pisał Lovecraft w jednym z niedawno czytanych opowiadań) z przyczyny tych żłobień (przypominających nieco siatkę dyfrakcyjną) ich kształty były nieodgadnione, mało tego, te bryły istniały w wielu wymiarach na raz i nacięcia były tego skutkiem i świadectwem. Odnajduję zapis z wakacji 81 roku, ale patrzę dalej, bo wydaje mi się, że jeszcze się do tego odnosiłem i przeszukiwarka wyrzuca mi takie konteksty: wedrowka, dajmy szanse mrowkom, zdrowka, zwykla literowka. Przypominam sobie, jak w 85 roku ze zdumieniem oglądałem na berlińskim Kudamie wznoszącą się z trawy pomiędzy jezdniami nowoczesną rzeźbę dwóch wygiętych w esy-floresy stalowych rur, których powierzchnia...

Aluzje, analogie, alegorie. W każdym zdarzeniu przeglądają się wszystkie zdarzenia, w każdej skorupce wszystkie naczynia. Każdy wysiłek twórczego porządkowania, artykułowania fragmentu świata, artykułuje (mimo woli i wiedzy) całość. Bo w niej jesteśmy zakorzenieni, bo to nią jesteśmy przede wszystkim (a poza tym czym?).

090419

powrót do strony Opowiesci Wizjonerskich   powrót do strony eGNOSIS