eGNOSIS

 

Lech Robakiewicz (ur. 1954) - redaktor pisma i strony www Gnosis, autor mikro-esejów, refleksji i poezji zamieszczanych w czasopismach. Zajmuje się grafiką komputerową – głównie użytkową, uprawia także klasyczne gatunki – rysunek piórkiem i ołówkiem, malarstwo olejne i akryl. Jest również wydawcą (1981-88 wydawnictwo MY, w st. wojennym współ-kierował wyd.: STOP, Książnica Literacka, KLON, od 1993 kieruje doMem wYdawniczym tCHu). W niewielkich nakładach wydał: tomiki poezji Przeczucie (1982), Tam jest tu (2004), dramaty: Erozja (1975) i Ostry zakręt (1975, 1984) oraz tomy refleksji Spis rzeczy (1988), Te słowa (1996). Zamieszczone obok notatki pochodzą z tomu Teraz.

Teraz
zwodny labirynt (gramatyk)

Lech Robakiewicz

 

 

Na obrzeżach tego za(prze)klętego miasta ustanowione drogi wwodzące w przemyślne pułapki, w zwodny labirynt (gramatyk), który przebiegając, musieliśmy albo zmysły stradać, pamięć zamiaru, albo wpadłszy w przerażenie, w gniew, porzucić, co jeszcze niedawno widziało się prostym i prowadzącym jasno — teraz objawiało jako skręcone, szydercze i jawną ziejąc zgrozą.

Ilekroć zaś, przyszedłszy do siebie, odzyskawszy zdolność czucia i pragnienie przejścia, próbowaliśmy wyrysować plany, recepty kroków, mapy pomocne by przedostać się przez ową strefę średnią — bądź w splątanie zawiłości ścieżki, trafialiśmy w obszar stawiający wymóg czy jednoczesnego dokonania wyborów wykluczających się, czy obecności (każdemu z nas) w kilku miejscach na raz.

Wielkim nasze wysiłki znojem znaczone, a nieledwie i rozpaczą. Przez niepamięć naszą, przez pyszne żądanie znaku i widomości postępu. I niepamięć, że owe pragnienia są jednymi z ważniejszych wiązadeł wstrzymującymi przed przekroczeniem labiryntu, jego syntaxis straży. Ale mozół osadzał w nas naukę i poza ratio, ta rozluźniała rigor lęku, oswobadzała zwolna, spętane cienkimi jak włos nićmi członki i pozwalała coraz śmielej uchylać widzenia oka. By przejść na (tę) drugą stronę (znaczenia), na oswojenie się życia w ogniu.

I życie.
 

990108-09

powrót do strony Opowiesci Wizjonerskich   powrót do strony eGNOSIS