eGNOSIS

 

KOPUŁY MONOLITYCZNE

Mimo zasadniczej różnicy w konstrukcji, kopułę monolityczną łączy ze strukturami fullerowskimi przede wszystkim to, że i jedne i drugie są kopułami. Rzec można, że zbudowane z litej powłoki betonowej kopuły monolityczne są nawet bliższe geometrycznemu ideałowi niż oparte na zbliżonym do kuli (lecz jedynie zbliżonym) kształcie, szkieletowe. Nie ulega wątpliwości, że w przeciwieństwie do kopuł szkieletowych, monolityczne stanowią litą, niemal nie podlegającą fragmentacji czaszę „w jednym kawałku”. Są też (ze względu na swą niepodzielność) zdecydowanie odporniejsze na działanie dezintegrujących czynników zewnętrznych, jak huragany, trzęsienia ziemi, a przez rodzaj użytego materiału - na pożary. 

Kopuły monolityczne powstają na całym świecie - również w Polsce. Ale - ze względu na niewiarygodną prostotę konstrukcji (w przeciwieństwie do kopuł fullerowskich) - i w Afryce, Indiach i innych obszarach, gdzie poziom edukacji i reżimu technologicznego jest - oględnie ujmując - niewysoki. Kopułą monolityczną jest przecież tradycyjne eskimoskie igloo, czy afrykańskie konstrukcje kopułowe tworzone z gliny. W Afryce, czy w Indiach powstają współcześnie niewielkie i tanie domy z betonu, tak bardzo przypominające (mimo nowoczesnych surowców budowlanych) pokrojem zewnętrznym domostwa, które ludzie (z powodu ich funkcjonalności) wznoszą od setek, a może i tysięcy lat.
 Kopuły monolityczne to nie tylko na wskroś nowoczesne domy mieszkalne, ale i spichrze, chłodnie owoców, składy materiałów budowlanych, wreszcie zbiorniki wykorzystywane do celów przemysłowych. W Karniowicach wskutek determinacji miejscowego proboszcza, powstał unikalny cmentarz-kurhan - potężna podziemna kopuła monolityczna.

Kopuły monolityczne powstają więc zarówno na powierzchni ziemi, jak i w jej głębi, gdzie korzystają z dobrodziejstwa potężnego gruntowego bufora cieplnego (upodabniając się do podziemnych pustynnych osad berberyjskich, mających - w surowych saharyjskich warunkach - tego samego typu naturalną „klimatyzację”).

Oto więc drugi „pion” naszej strony kopułowej. Liczymy na wymianę opinii, zderzenia idei (a i - może - sieć komunikacji) w kwestii realizacji projektów monolitycznych.

Jeśli wiecie, że ktoś buduje dom, albo nawet spichlerz, namówcie do powiedzenia kilku słów, zróbcie zdjęcia, które na tej stronie zamieścimy. Zapraszamy do warsztatu idei (i czynów - z czasem, mamy nadzieję).
Zapraszamy wszystkich do zabierania głosu, pisania tekstów, przysyłania zdjęć, dzielenia się spostrzeżeniami i uwagami praktycznymi, przysyłania wartościowych „linków” do pomocnych stron. Wspólnie stworzymy „lobby”, zespół ludzi zainteresowanych wdrażaniem w naszym kraju nowoczesnej, energooszczędnej architektury, domów, w których przyjazna przestrzeń mieszkalna stymuluje poczucie wolności i harmonijnego współistnienia człowieka ze środowiskiem.
Ludzie przez setki tysięcy lat zamieszkiwali podobne kopułom naturalne przestrzenie (jak pieczary) o obłych, wysklepionych, dających „oddech” oku kształtach, a potem wzorowane na nich namioty, jurty, czy wigwamy. Kanciaste, ostre, pudełkowate konstrukcje to w skali dziejów ludzkich ostatnie kilka sekund, wcześniej przez godziny mieszkaliśmy we wnętrzach przypominających wnętrza kopuł. A więc wprowadzając się do domu-kopuły nie tylko nie czujemy się dziwnie i obco, ale wręcz z tajemniczych powodów - swojsko. Bo czujemy się, jakbyśmy po długiej nieobecności wrócili do domu. I jesteśmy znów u siebie.

Mamy nadzieję, że uda się zgromadzić ludzi chcących zbudować fantastyczny dom-kopułę. Wspólne wypracowanie strategii, stworzenie banku planów konstrukcyjnych, banku opinii rzeczoznawców, sposobów radzenia sobie z (nieufną oczywiście wobec wszelkich nowinek) lokalną administracją, a wreszcie wystąpienie wobec producentów surowców i wytwórców specyficznych części konstrukcyjnych, co w sposób radykalny zmniejszyłoby koszty.
Wszystkich listów oczekujemy w skrzynce: gnosis@gnosis.art.pl .         
 Lech Robakiewicz

 

 

Ciekawe strony dotyczące kopuł monolitycznych

  Galeria zrealizowanych projektów

Podstawy i geometria

  Kopuły w budowie

Wymiana użytecznych informacji Opinie o kopułach

  CZP czyli FAQ

Plany kopuł i elementy konstrukcyjne

  Nasze kopuły

Teksty o kopułach monolitycznych

  Etnografia i Przyroda

Kopuły w tradycji architektonicznej

  Inspiracje

Kopuły w tradycji etnicznej

  Architektura nowoczesna

Kopuły fullerowskie

  Techniki kopułowe alternatywne

Wieże i domy okrągłe

   

 

Wielka przestrzeń wewnątrz kopuły pozwala na całkowitą swobodę, elastyczność projektowania wnętrz, nieskrępowane wyrażanie naszej pasji tworzenia, mającej do dyspozycji wspaniałą przestrzenie wewnątrz jej powłoki. Jeśli nam to odpowiada, możemy zaplanować ogromny pokój o wysokości 6-7 metrów, bądź wewnątrz ,,kosmicznego jaja" rozmieścić funkcjonalne płaszczyzny, „piętra” w sposób najzupełniej dowolny. Jeżeli chcemy, możemy mieć do dyspozycji całą czaszę objętości niedużej sali koncertowej. Cóż za nieprawdopodobne, fascynujące możliwości.

 

dom_kopula_monolityczna_14_small.jpg dom_kopula_monolityczna_13b_small.jpg dom_kopula_monolityczna_10r_small.jpg podziemny_dom_lishmana_bawialnia2_small.jpg
dom_kopula_monolityczna_04_small.jpg dom_kopula_monolityczna_07a_small.jpg dom_kopula_monolityczna_01_small.jpg dom_kopula_monolit_kuchnia_w_domu_small.jpg
       

 

 


W sprawie wykorzystania zamieszczonych tekstów i ilustracji, prosimy o kontakt: gnosis@gnosis.art.pl
 

powrót do PRACOWNI eGNOSIS     powrót do głównej strony eGNOSIS