HENRYK WANIEK
 

 


Henryk Waniek - malarz i pisarz. Urodził się 4 marca 1942 roku w Oświęcimiu. Studia na Wydziale Grafiki w Katowicach – filii ASP w Krakowie, dyplom uzyskał w 1970. Będąc na studiach związał się z malarzami o orientacji fantastyczno-magicznej, Barbarą i Henrykiem „Fantazosem” Ziembickimi. Następnie przystąpił do grupy Oneiron (m.in. Andrzej Urbanowicz, Urszula Broll, filmowiec Antoni Halor), która jako bodaj pierwsza w Polsce w pokoleniu kontrkultury wysuwała program integracji sztuki z filozofią Wschodu oraz próbowała penetrować i artystycznie wykorzystywać tzw. odmienne stany świadomości. Twórczość Wańka oparta jest na nienagannym warsztacie malarza-realisty oraz na erudycji eksploratora przeszłości, wiedzy tajemnej, symboliki liczb itd. Nieobca jest też artyście spuścizna literacka, zwłaszcza jej wątki fantastyczne i wizjonerskie.
Jego twórczość malarska znana jest z wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Dzieła znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą, zajmuje się również rysowaniem i grafiką książkową.

Henryk Waniek publikuje w pismach kulturalnych i literackich (m.in. „Odra”, „Res Publica”, „Tygodnik Powszechny”, „Znak”, „Przegląd Polityczny”). Eseje poświęcone Ziemi Śląskiej zostały zebrane i wydane w książkach: Hermes w Górach Śląskich (1994, 1995), Opis podróży mistycznej z Oświęcimia do Zgorzelca (1996), Pitagoras na trawie (1997) Inny Hermes (2001). W 1986 drugim obiegu została wydana jego powieść Dziady berlińskie (wydanie 2 poprawione1999). Wydał zbiór esejów poświęconych sztuce: Martwa natura z niczym (2004). Znacznie wcześniej ukazały się: zbiór szkiców o sztukach wizualnych Przestrzeń (1968) oraz przekłady tybetańskiej Księgi śmierci (1983), chińskiej I Ching (1985) i A. Huxleya (wspólnie z P. Kołyszko) Niebo i Piekło. Powieści: Finis Silesiae (2003), Wyprzedaż duchów (2007), Inny Hermes (2007).
 

powrót do głównej strony GALERII GNOSIS     powrót do strony Sztuki o Inspiracji