55 lat temu odszedł w świat bytów idealnych James Joyce, dublińczyk, autor Finnegans Wake. W 1938 roku powiedział, że gdy ostatnim słowem Ulissesa jest yes, tak w Przebudzeniu Finnegana to miejsce zajmuje najmniej uchwytna partykuła the, za którą nie stoi nic, należy sądzić, że jego przedłużeniem zdania, jest zdanie pierwsze: „rzekabiegnie mimo Ewy i Adamowego”. Wyjście więc jest i wejściem. Już na stronie 12 swego dzieła napisał, że świat jest celą dla citterów („to cit in”). Sądzę, że można by tym zdaniem zakończyć dyskusję o postmodernizmie. Joyce utrzymywał, że nie wszystkie dary Pandory są nieszczęściami. Poniższe dwa fragmenty to tekst ze stron 6-7 oraz 306-308 Finnegans Wake. (J.M.)

 

Przebudzenie Finnegana

James Joyce

Hurra, tutaj jest tylko młoda pievń dla globu sów toczęca się w widoku, który jest tautautologicznie tą samą rzeczą. No dobrze, Nim o bycie więd na floundrze jego bólku jak przerośnięty babalung, pozwólmy sobie podglądać, spóirz, w Dom, dobrze, zobacz sitirony powinien, on, platterowytalerz. Hum! Od Listyzakupów do Posiadłościj lub od strojupopiołów do przysięgibarona lub od Kuptebrzegi do Zaokrąglgłowę lub od stopy rachunku do gniewnegobłysku oka on spokojnie rozlegleleży. I całą drogę (e róg!) od fjordu do pjola jego zatokowychwiatrów oboboje każą muszlochać kamiennymtrwaniem (hoahoahoah!) w pływpławpłow i całą żywodługą noc, małaoddzielonadolino dalekadolino zbliżsię w tę noc, noc czarnych jagód, jej nagłeflecenie w zgrywnych trochejach (O carina! O carina!) przebudziło go. Z jej issavanemessavany i jej ojciecjackaskółkami o wszystkich nich wlottach i wylottach. Dolling przeedpole tumu, mówiąc opłatę o czajry żółwio Surojadka. Wdzięk przed Żarłokiem. Dla czego my jesteśmy, dae ŕ mnóstwo jeżeli jesteśmy, prawie uwierzyć. Więc zagłosuj żebraka i miń kiść dla kraucelu. Omen. Więc wid nas. Wielkadziupa upadła lecz grymaśne śmigły na ppoklad. Ccho jest na złączeniu dechy? Finiszphianę Fuszerki. Ccho będzie jego pieczoną głową? E kromka z Singkredensu chleba Kennedy. A ccho złapie do hop go w talii? E szklanka Danu U’Dunnella spienistego starszego Dobbelin ayli. Ale, obacz, jak ty mógłbyć wykfaliczyć jego zdefraudowane nadzienie i zatopić ząb poprzez ten pyto o cielebiałej mąki przytrzymawszy go jak behemotćmę jako że on jest noecomoe. Finische!

   

 

 

Katon. Neron.
Saul. Arystoteles.
Juliusz Cezar.
Perykles. Owidiusz.
Adam, Ewa.
Domicjan. Edyp. Sokrates.
Ajaks.
Homer.
MarekAureliusz.
Alcybiades. Lukrecjusz.
Noe. Platon. Horacy.
Izaak. Terezjasz.
Mariusz. Diogenes.
Prokne, Filomela.
Abraham.
Nestor. Cincinnatus. Leonidas.
Jakub. Teokryt.
Józef.
Fabiusz. Samson.
Kain.Ezop.
Prometeusz. Lot.
Pompejusz Wielki,
Militiades Strateg.
Solon.Kastor, Polluks.
Dionizos. Safona.
Mojżesz. Hiob.Katylina. Kadmus. Ezechiel.Salomon. Temistokles. Witeliusz.
Dariusz.
Xenophon.

 

Pantokracja.
Bimutualizm.
Interrzymianymożność. Naturalność.
Superciąża. Stabimobilizm.
Okresowość.
Konsumacja.
Wewnątrzpenetratywność. Predykament.
Wyważenie faktyczności poprzez teorii
Pudło i Kutło, Zamallagamatowane.

 

 

 

 

Mieliśmy nasz dzień w triv i quad i napisali swoją kawałki jako międzypółegzamy. Sztuka, literatura polityka, ekonomia, chemia, humanistyka &c. Służba, ta córka dyscypliny, Wielki Ogień w Rynkach Południowego Centrum, Wiara w Gigantów i Duchy Śmierci, Miejsce na Wszystko i Wszystko na swoim Miejscu, Czy pióro jest Mocniejsze aniżeli Miecz? Pełna Sukcesu Kariera w Służbie Cywilnej[1], Głos Natury w Lesie[2], Twój Ulubiony Bohater lub Bohaterka, Na Benefis Rekreacji[3], Czy Stojące Kamienie Mogą Mówić, Poświęcenie dla Święta Picia Portinculi, Dublińskiej Miejskiej Policji Sporty w Ballsbridge, Opisz w Bezpretensjonalnych Angliańskich Monosylabach Wrak Hesperusa[4], Jakie Moralia, jeżeli są, mogą być wysnute z Diarmuid i Grania?[5], Czy akceptujesz Nasz Obecny System Parlamentarny? Używanie i Nadużywanie Insektów, Wizyta w Browarze Guinnessa, Kluby, Przewaga Penny Post, Kiedy Kalambur nie jest Kalamburem, Czy Ko-Edukacja Animusa i Animy jest Całkowicie Pożądana?[6] Co Zdarzyło się w Clontarf? Skoro nasz Brat Johnatan Podpisał Deklarację Trzeźwości czyli Medytacje Dwóch Młodych Prządek[7], Dlaczego my wszyscy Kochamy naszego Małego Lorda Majora, Rozrywki Cyrku Henglera, O Oszczędności[8], Kettle-Griffith-Moynihan Schemata do Nowego Zasilania Elektrycznością, Podróżowanie po Dawnych Czasach[9], Poezja jezior Amerykańskich, Najdziwniejszy Sen jaki był kiedykolwiek Półśniony[10], Ostrożność, Nasi Sprzymierzeńcy Wzgórz, Czy Parnellici są Właśnie ku Henry Tudorowi? Opowiedz Przyjacielowi w Gawędziarskim Liście Historię Konika Polnego i Mrówki[11], Święty Mikołaj, Hańba Slumdome'a, Rzymscy Papieże i Kościoły Prawosławne[12], Tydzień Trzydziestogodzinny, Porównaj Charaktery Pisma Jimma Wilde'a i Jacka Sharkey'a, Jak Rozumieć Głuchego, Czy Panie Powinny uczyć się Muzyki, czy Matematyki? Chwała niech będzie Świętemu Patrykowi! Co można znaleźć w Dustheap, Wartość Ostrożnej Ewidencji, Warto Literować? Wyrzutkowie w Indiach, Kolekcjonując Pewtera, Eu[13], Konieczność Właściwej i Regularnej Diety[14], Jeżeli To Robisz, Rób To Teraz. Odkładanie jest Niebezpieczne. Vitavite! Żarłoczna Anna: komplet do herbaty, wysterczy widzieć! Mox wkrótce będzie w rozdwojeniu wtórnym per kanclerstwo je go extykacza.
A un
Du o
Tr i
Ct ry
Pi ńć[15]
Szajć
Śnim
O sik
Dziwa[16]
Dycha
Ich sycenie zaczyna się.


LISTNOCNY

Z naszymi najlepszymi kiedyśumrzecie żądawieniami dla Taci i Mimi i wszystkich starych krewnych obok i zpoza, życząc im wszystkim bardzo wesołych Inkarnacji na tej ziemi zżyvvey i wiele preprosperowności poprzez nadchodzące nowe młodniki
od
jaki, jacka i małego sousoucie
(nawet dzieci to zrozumieją)

 

Przełożył Jacek Malicki

 

Przypisy

1. R.C., niezatrudniony, dobry charakter, może pomóc, bez wynagrodzenia.
2. Kiedy Lilly jest Panią znajdź pokrzywkę.
3. Bababipibambuli, mogę robić jak lubię z tym, co do mnie należy. Njamnjam. Mniammniam.
4. Gwarancja marynarza kwalifikowanego.
5. Rzadko równy i wyróżniony we wszystkich rzeczach.
6. Żarty i Bestiirozmowa z małym szorstkim skrywanym prętem.
7. Gdzieżeś jak wielorybny prorok w mówierni.
8. Co za grzechy jest mić pieniądze z Paryża?
9. Straciłem miejsce, gdzie byłem Ja?
10. Coś się zdarzyło wówczas gdy spałem, darte listy, czy też śnieżyło?
11. Mich dla jego bólu, Nick w jego przeszłości.
12. On ma toglieresti in brodo przez wszystkie swoje agramatyczne części twarzy i jak dla tego hipolisfiz, nieszczęśliwy numer; późno na chrzest!
13. Eh, Monsieur? Où Monsieur? Eu, Monsieur? Nenni Nie, Monsieur!
14. Nim zchwycimy siano, bracia, dajmy tę odpowiedź na modły!
15. Kiść jest dla antykrześcia, i niech mam otwartą dłoń dla niego!
16. I gagi dla skóol i babeczki z krzyżem i lania któremibę'ziesjęradowałł z nad naszych rysunków na linii!

 
 

TRAWTRAW,
PACZ, TWOJEJ
KRZEEPKOŚCI
SZSZ KONIEC!

 

 

KAKAO-
POETYCZNE
WARGOCHRONKI
BEZSPRYTU.

 

   


powrót do strony GNOSIS 9    powrót do strony głównej GNOSIS