eGNOSIS

Wspólnota Fundacji Findhorn kończy 40 lat!

 

17 listopada 2002, 40-lecie pracy i służby duchowej obchodziła Wspólnota Fundacji Findhorn w Szkocji. Z ziarnka w postaci grupki 6 osób mieszkających w małej przyczepie kempingowej, rzuconego przez wiatr na piaszczystą i nieurodzajną ziemię Findhorn, wyrósł znany na całym świecie ośrodek holistyczny i eko-wioska, w której na stałe mieszka około 500 osób, a sieć powiązań, przyjaciół i zwolenników obejmuje cały świat. Fundacja utrzymuje ścisłe związki z ONZ.

 

Od 1962 roku w programach edukacji duchowej, warsztatach i międzynarodowych konferencjach Wspólnoty uczestniczyły dziesiątki tysięcy osób. Dla niezliczonej liczby ludzi na całym świecie nazwa Findhorn kojarzy się z prawdziwą przemianą duchową oraz jednością z naturą i uczestniczeniem w procesie stworzenia.

 

Wspólnotę założyli Peter i Eileen Caddy oraz Dorothy Maclean w oparciu o następujące wartości:

— podążanie za wewnętrznym Duchem Bożym, życie w pełnej wierze,

— współtworzenie i współdziałanie z duchami roślin (deva) oraz królestwem aniołów i żywiołów,

— służba planecie.

 

Współzałożyciela, Dorothy Maclean lata, które upłynęły od momentu założenia Wspólnoty, określa jako cudowne: Nie mieliśmy pojęcia, że zaczynamy coś tworzyć. Wiedzieliśmy jedynie, że staramy się spełniać życzenia Boga, że wspólnota licząca kilkaset stałych mieszkańców i tysiące odwiedzających rozwinie się w coś tak cudownego i niesamowitego. Po 40 latach miłość, która zakiełkowała przy naszej pomocy w Findhorn, nadal czyni cuda. Możemy tylko być wdzięczni i zadziwieni.

 

Od 1962 r. Wspólnota wywiera stały i znaczący wpływ na światowy ruch holistyczny. Nasza pionierska praca w królestwach przyrody we wczesnych latach zaowocowała wspaniałymi ogrodami cudownie wyrosłymi na piaszczystej ziemi, które rozsławiły Wspólnotę na cały świat i zostały opisane w książkach The Magic Of Findhorn (Magia Findhorn) i The Findhorn Garden (Ogród Findhorn). Poprzez książki Eileen Caddy (od God Spoke To Me <1967> aż do bestsellerowej Opening Doors Within) duchowe nauki i wskazówki od 35 lat docierają do wielu miejsc na całym świecie. W latach 70. funkcję naszego przewodnika edukacyjnego pełnił pisarz-wizjoner David Sprangler, który jest obecnie jednym z najbardziej cenionych i wpływowych autorów holistycznych w USA. Nasze Experience Weeks (Tygodnie Doświadczenia), zainaugurowane w 1974 r., stanowią wprowadzenie do zasad duchowych Wspólnoty i ich zastosowania w życiu codziennym. Przyczyniły się do głębokiej przemiany duchowej wielu osób. W Experience Weeks do tej pory wzięło udział 30 tysięcy osób.

 

Pod koniec lat 70. Joy Drake i Kathy Tyler zapoczątkowały w Findhorn tak zwaną Game of Transformation (Grę w transformację) z Angel Cards (Kartami anielskimi), których nakład sięga miliona. W latach 80. przy naszej pomocy caly holistyczny świat poznał tzw. Sacred Dance (Święty taniec), który do Findhorn przywiózł Bernard Wosien w 1976 r. Od późnych lat 80. staramy się poznawać i rozwijać nowe sposoby godzenia życia duchowego z potrzebami i wymaganiami ciągle rosnącej wspólnoty ekologicznej. Działania te dają nam poczucie, że, podobnie jak inne ośrodki holistyczne, dzięki naszej pracy rozwiązujemy kwestie sumienia i trwania w sile, które dopiero w przyszłości staną się problemami ogólnoświatowymi.

 

Wśród inicjatyw w służbie planecie podejmowanych przez indywidualnych członków Wspólnoty można wymienić: szkocki projekt zalesiania Kaledonii Trees for Life (Drzewa dla życia), The Nepal Trust, Ecologia (organizacja zapewniająca dach nad głową sierotom z Rosji). Do najnowszych przedsięwzięć należy Findhorn Foundation Consultancy Service (Ciało Doradcze Fundacji Findhorn, rok założenia: 1998), który oferuje opracowane w Findhorn narzędzia i koncepcje tworzenia wspólnot i integracji duchowej firmom i korporacjom. Ekowioska Findhorn ze swoimi 40 domami ekologicznymi jest największym takim projektem w Wielkiej Brytanii i stanowi naturalną kontynuację naszej pracy z przyrodą. W latach 90 został wydany nasz techniczny poradnik budowania ekologicznego Simply Build Green. Jesteśmy również członkami-założycielami Światowej Sieci Ekowiosek (Global Ecovillage Network).

 

Obecnie Wspólnota Fundacji Findhorn stanowi złożoną organizację: jest to międzynarodowy ośrodek edukacji duchowej, planetary village z różnorodnymi funkcjami i zainteresowaniami oraz powiązanymi interesami i własnym ośrodkiem leczenia holistycznego. Legendarny findhornski „słup światła” (beacon of light) nadal przyciąga tysiące gości i pielgrzymów. W 2002 r. czytelnicy wiodącego czasopisma holistycznego Wielkiej Brytanii Kindred Spirit wybrali naszą Fundację najlepszym warsztatem/ośrodkiem medytacji i kontemplacji w Europie.

 

84-letnia obecnie Eileen Caddy, która ciągle mieszka we Wspólnocie, mówi o jej utrzymującej się pomyślności w służbie Bogu i dobroczynnym wpływie: Gdy razem z Peterem i Dorothy ustawiliśmy nasza przyczepę w miejscu, w którym stoi do dziś, nie wyobrażałam sobie, że doczekamy 40. urodzin! Bywało ciężko, ale dzięki modlitwie, medytacji i wierze przetrwaliśmy. Nie mam cienia wątpliwości, że wszystko toczy się w najlepszym kierunku, że rzeczywiście Findhorn jest Wspólnotą Boską i zawsze w modlitwach dziękuję Bogu za tę cudowną iskrę i obietnicę.

 

_______________________________

 

Najnowszą broszurę zawierającą informacje i programach i warsztatach organizowanych przez Fundację Findhorn można zamówić pod adresem: Bookings, Findhorn Foundation, The Park, Forres IV36 3TZ, Moray, Szkocja, Wielka Brytania. Można ją również otrzymać w wersji elektronicznej na naszej stronie internetowej www.findhorn.org .

 

W celu zapoznania się z oryginalną wersją tego artykułu oraz aktualnymi i archiwalnymi zdjęciami Wspólnoty prosimy odwiedzić sekcję naszej strony www.findhorn.org/presspage .

 

Dalsze informacje:        Michael Hawkins, tel. +44 1309 691620, email: michael@findhorn.org

                                   Richard Coates, tel. +44 1309 691605, email: pr@findhorn.org

 

_________________________________________

 

Patrz też: Trochę faktów o Wspólnocie Fundacji Findhorn oraz artykuł Paula Hawkena z 1 numeru GNOSIS: Magia ogrodu Findhorn

 

powrót do strony Rozwidlonych sciezek    powrót do strony głównej eGNOSIS