eGNOSIS

Trochę faktów o Wspólnocie Fundacji Findhorn

 

— Wspólnota Fundacji Findhorn znajduje się w hrabstwie Moray w północno-wschodniej Szkocji, tuz przy tradycyjnej wiosce Findhorn i niedaleko lotnisk Inverness i Aberdeen.

 

— Wspólnotę założyli Peter i Eileen Caddy oraz Dorothy Maclean w oparciu o następujące wartości:
— podążanie za wewnętrznym Duchem Bożym, życie w pełnej wierze,
— współtworzenie i współdziałanie z duchami roślin (deva) oraz królestwem aniołów i żywiołów,
— służba planecie.

 

— Wierzymy, że ludzkość uczestniczy w ewolucji i przeobrażaniu świadomości, i staramy się szukać nowych dróg życia przesyconych wartościami duchowymi.

 

— Jesteśmy powiązani z Departamentem Informacji Publicznej Narodów Zjednoczonych jako organizacja pozarządowa.

 

— Około 500 osób ze wszystkich stron świata mieszka na stałe we Wspólnocie lub jest z nią blisko związanych. Jedynym kontynentem, który nie ma swoich przedstawicieli, jest Antarktyda!

 

— Spośród trojga założycieli we Wspólnocie nadal na stałe mieszka jedynie Eileen Caddy. Jej mąż Peter opuścił Findhorn w późnych latach 70. W 1994 zginął w wypadku samochodowym. Dorothy Maclean mieszka w Ameryce Północnej i podróżuje po całym świecie organizując warsztaty na tematy holistyczne i dotyczące królestw przyrody i wewnętrznego Boga. Jest częstym i lubianym gościem w Findhorn.

 

— Edukacyjnym i organizacyjnym sercem Wspólnoty jest Fundacja Findhorn o bardzo złożonej i wielowarstwowej strukturze i Radą Zarządu. Fundacja została zarejestrowana jako szkocka organizacja charytatywna w 1972 r.

 

— Kluczową rolę w integrowaniu różnorodnych przedsięwzięć i gałęzi działalności Fundacji i związanych z nią osób pełni The New Findhorn Association (Nowe Stowarzyszenie Findhorn) z corocznie wybieraną radą.

 

— W ramach Fundacji i Wspólnoty ważne decyzje podejmowane są na takich zasadach, jak harmonia, wewnętrzna mądrość duchowa, budowanie zgody, dzielenie się uwagami, dyskusja i medytacja.

 

— Każdego roku Wspólnotę odwiedza 4500 gości i uczestników warsztatów.

 

— Nasze Experience Weeks (Tygodnie Doświadczenia), zainaugurowane w 1974 r., stanowią wprowadzenie do zasad duchowych Wspólnoty i ich zastosowania w życiu codziennym. U wielu osób przyczyniły się do głębokiej przemiany duchowej. W Experience Weeks do tej pory wzięło udział 30 tysięcy osób.

 

— Wiele miejscowych kursów i zajęć odbywa się w Cluny Hill College znajdującym się w sąsiednim miasteczku Forres, który w przeszłości był hotelem prowadzonym przez założycieli Wspólnoty, a stał się własnością Fundacji w 1975 r.

 

— Każdego roku organizujemy dwie duże konferencje – na Wielkanoc oraz w październiku. Do tytułów należą: Angels At Findhorn (Anioły w Findhorn), 3rd World Wilderness Congress (III Światowy Kongres Dzikiej Przyrody), The Western Mysteries (Tajemnice Zachodu), Restore The Earth (Przywrócić Ziemię), The Celtic Awakening (Celtyckie Przebudzenie).

 

— W 2002 r. czytelnicy wiodącego czasopisma holistycznego Wielkiej Brytanii Kindred Spirit wybrali naszą Fundację najlepszym warsztatem/ośrodkiem medytacji i kontemplacji w Europie.

 

— Universal Hall to sala widowiskowo-teatralna na planie pięciokąta, zbudowana siłami Wspólnoty i ochotniczą pracą w latach 1974-84. Przepiękny witrażowy fronton zaprojektował znany artysta i projektant z Kalifornii, James Hubbell.

 

— Jeden z najbardziej cenionych i wpływowych autorów holistycznych w USA, pisarz-wizjoner David Sprangler, w latach 70. pełnił funkcję naszego przewodnika edukacyjnego.

 

— Tak zwana Game of Transformation (Gra w transformację) z Angel Cards (Kartami anielskimi), których nakład sięga miliona egzemplarzy, została zainicjowana w Findhorn pod koniec lat 70. przez Joy Drake i Kathy Tyler.

 

— Fundacja jest związana z Moray Steiner School, założoną przez członków Wspólnoty w latach 80.

 

— Do Wspólnoty należy dom medytacji i kontemplacji na świętej szkockiej wyspie Iona, istnieje również siostrzana wspólnota na wyspie Erraid.

 

— Ekowioska Findhorn jest największym takim ośrodkiem w Wielkiej Brytanii. W latach 90. wydaliśmy techniczny poradnik budowania ekologicznego Simply Build Green. Jesteśmy również członkami-założycielami Światowej Sieci Eko-wiosek (Global Ecovillage Network).

 

— W 1989 r. na terenie Wspólnoty powstała nasza pierwsza turbina wiatrowa i w ciągu następnych 5 lat planujemy pokrywać 100% naszych potrzeb energetycznych za pomocą odnawialnych źródeł energii.

 

— Do innych ekologicznych projektów realizowanych we Wspólnocie należą: system organicznej kanalizacji The Living Machine (Żywa Maszyna), nasze słynne domy z drewna, z beczek po whisky, dachy torfowe, baterie słoneczne, „oddychające” mury oraz – nowość – domy z bali słomianych.

 

— Do inicjatyw w służbie planecie podejmowanych przez członków Wspólnoty należą: szkocki projekt zalesiania Kaledonii Trees for Life (Drzewa dla życia), The Nepal Trust, Ecologia (organizacja zapewniająca dach nad głową sierotom z Rosji).

 

— W 1998 r. powstał Findhorn Foundation Consultancy Service (Ciało Doradcze Fundacji Findhorn), który oferuje opracowane w Findhorn narzędzia i koncepcje tworzenia wspólnot i integracji duchowej firmom i korporacjom.

 

— W 2001 r. powstał Findhorn Foundation College, którego celem jest poszerzanie programów edukacji duchowej oraz zapewnianie pełnej akredytacji (we współpracy z Pacific Lutheran University w Waszyngtonie).

 

— W maju 2002 do użycia we Wspólnocie weszła nasza nowa waluta – Eko, która jest równoważna z funtem szterlingiem i wymienialna na terenie Wspólnoty.

 

— Od czasu ukazania się książki Eileen Caddy God Spoke To Me (1967, Bóg przemówił do mnie), Wydawnictwo Findhorn Press opublikowało ponad 100 książek, m.in. bestsellerową Opening Doors Within (Otworzyć Wewnętrzne Drzwi) również autorstwa Eileen. Autobiografia Eileen Flight into Freedom and Beyond została wznowiona w listopadzie 2002.

 

— Obecnie najlepiej sprzedającymi autorami Wydawnictwa Findhorn Press są James Twyman i Diana Cooper.

 

— Do „wychowanków” Wspólnoty należą m.in.: literaci Paul Hawken, Sabrina Dearborn i Margaret Elphinstone, Gordon Davidson i Corinne McLaughlin (literaci i założyciele Center for Visionary Leadership w Waszyngtonie, USA), artyści celtyccy Aidan Meehan i Marianna Lines, fotografik Kathleen Thormod Carr, aktywiści Milenko Matanovic and Vance Martin, założyciel New York Open Center Ralph White, założyciel Trees For Life i laureat nagrody Schumachera Alan Watson Featherstone oraz założyciel i lider zespołu The Waterboys, Mike Scott.

 

— Ponad 100 naszych serdecznych przyjaciół, osób działających w sferach blisko spokrewnionych z obszarem zainteresowań Wspólnoty zostało uhonorowanych za swą pracę honorowym członkostwem Fundacji. Należą do nich m.in.: Caroline Myss, Patch Adams, Barbara Marx Hubbard, Jonathan Porritt, Wielebny James Park Morton, Joanna Macy, William Irwin Thompson, William Bloom oraz Ken Carey.

 

_________________________________________

 

Patrz też: Wspólnota Fundacji Findhorn kończy 40 lat! oraz artykuł Paula Hawkena z 1 numeru GNOSIS: Magia ogrodu Findhorn

powrót do strony Rozwidlonych sciezek    powrót do strony głównej eGNOSIS