eGNOSIS

 

Lech Robakiewicz (ur. 1954) - redaktor pisma i strony www Gnosis, autor mikro-esejów, refleksji i poezji zamieszczanych w czasopismach. Zajmuje się grafiką komputerową – głównie użytkową, uprawia także klasyczne gatunki – rysunek piórkiem i ołówkiem, malarstwo olejne i akryl. Jest również wydawcą (1981-88 wydawnictwo MY, w st. wojennym współ-kierował wyd.: STOP, Książnica Literacka, KLON, od 1993 kieruje doMem wYdawniczym tCHu). W niewielkich nakładach wydał: tomiki poezji Przeczucie (1982), Tam jest tu (2004), dramaty: Erozja (1975) i Ostry zakręt (1975, 1984) oraz tomy refleksji Spis rzeczy (1988), Te słowa (1996). Zamieszczona obok notatka pochodzi z tomu Teraz.

Pamiątki
Uprawiali fabuły

Lech Robakiewicz

 

Uprawiali fabuły, mity, idee – sankcjonujące całe obszary zalgorytmizowanych, naznaczonych topologicznie przestrzeni, w obrębie których dla ,,wierzących” wybór był prosty i ograniczony do dostrzeżenia typowych cech sytuacji (owego miejsca w księdze światów) i wczesnego dostrojenia (co wobec ich ,,przysposobienia” nie trwało wiele).

Ci, którzy zostali zaimpregnowani ,,wiarą”, głęboko uwarunkowani, nie potrafili się uwolnić od swoistych lunetek, wszczepionych w sam sposób widzenia, myśląc, że widzieć znaczy tak, czy wcale. I byliby przedmiotem uprawy ze strony swych ,,pasterzy”, uprawców, gdyby chodziło jedynie o ich owoce, co mętnie przeczuwając zwali praną, stali się jednak rodzajem integralnej wielości, polis, ekosystemem, w który tamci niepostrzeżenie wwiedli całą swą cywilizację.

000926

powrót do strony Opowiesci Wizjonerskich   powrót do strony eGNOSIS